WhatsApp Mesajlarının Yedeğini Nasıl Alınır

0
197

Dosyalarınızı ve konuşmalarınızı yedeklemeniz için kısa ve kullanışlı bir klavuz hazırladık.

WhatsApp konuşmalarınızın yedeğini almanız sizin için kullanışlı olabileceğini söyleyebiliriz. Başka bir cihaza aktaracağınız zaman veya telefonunuz kaybolması gibi bir durumda mesajlarınızı ve dosyalarınızı korumanız ve tekrar erişebilmeniz için gerçekten kullanışlı olacaktır.

WhatsApp uygulamasında eğer otomatik yedekle özelliğini açtıysanız kendisi sizin konuşmalarınızın yedeğini alıyor. Yedeği alınmış konuşmalar ve medya dosyaları bulut sistemine kaydediyor. Fakat hemen cihaz değiştirecekseniz, dosyalarınızı ve konuşmalarınızın aktarmanız gerekiyorsa, bu işlemi manuel olarak da yapabilirsiniz.

WhatsApp Konuşmaları Nasıl Yedeklenir

WhatsApp Konuşmalarınızı yedeklemek istiyorsanız eğer uygulamayı açarak başlamanız gerekiyor.

Açılan WhatsApp uygulamasın da sağ üst tarafta bulunan 3 noktaya tıklayarak bu menü’deki en alt kısımda yer alan “Ayarlar” bölümüne tıklıyoruz.

Açılan “Ayarlar” menüsünden, “Sohbetler” kısmına giriyoruz. “Sohbetler” menüsünde yer alan “Sohbet Yedeği” kısmını görmüş olmamız gerekiyor.

“Sohbet Yedeği” bölümünde en son yedeklemeye ait olan bilgiler yer alıyor. En son ne zaman cihaza kaydettiğiniz ve Google Drive hesabına kaydettiğinizi görebiliyorsunuz. Ayrıca toplam sohbet ve media dosyalarının boyutu da yer alıyor. Ayrıca bu bölümden hangi Google Drive hesabına yedekleme yapılacağını seçebiliyorsunuz. Son olarak sadece WİFİ bağlantısı varken veya WİFİ ve Mobil internet bağlantısı varken seçeneği seçilebiliyoruz. Burada sadece WİFİ seçerseniz WİFİ bağlantısı varken yedekleme yapılacak ve tercih etmenizi önerdiğim bir seçenek.

WhatApp yedeğini almanız için resimde gözüken büyük yeşil renkli “Yedekle” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır ve anında WhatSapp yedeğiniz hem cihazınıza, hemde Google Drive hesabınıza yedeklenecektir.

WhatsApp Otomatik Yedekleme Özelliği Nasıl Açılır

WhatsApp konuşmalarınızı ve medya dosyalarınızı otomatik yedeklenmesi için bu özelliği açmanız gerekmektedir. Yine “Sohbet Yedeği” bölümünden Google Drive ayarları gözükmektedir. Burada yer alan kısımda “Google Drive’a yedekle” kısmına geldiğinizde ne kadar aralıklarla yedekleyeceğinizi seçebilirsiniz. Örnek olarak Günlük, haftalık, aylık veya asla yedekleme gibi seçenekleriniz mevcut.

Eğer WhatsApp’ı çok kullanıyorsanız, o zaman sizin için günlük yedekleme seçeneği uygun olacaktır. Fakat çok sık kullanmıyorsanız ve yedekleme işlemini aralıklarla yapılsın diyorsanız, o zaman haftalık, hatta aylık seçeneğini seçebilirsiniz.

Daha fazla nasıl yapılır rehberi için : Teknovv Nasıl Yapılır

Daha fazla teknoloji haberi için : Teknovv.com