Wİ-Fİ 6 Nedir? Wİ-Fİ 6 Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Wİ-Fİ 6 Nedir? Wİ-Fİ 6 Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey
Wİ-Fİ 6 Nedir? Wİ-Fİ 6 Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Wİ-Fi 6 teknolojisi geldi ve yakın zamanda hayatımıza girecek. Hatta bugün bile Wİ-Fİ 6 bağlantısını destekleyen cihazları satın alabilirsiniz. Aynı zamanda CES 2020 fuarında Wİ-Fİ teknolojisine sahip cihazların geldiğini gördük. Peki Wİ-Fİ 6 nedir? Wİ-Fİ 6 teknolojisini yükseltmemize değer mi? Wİ-Fİ 6 Hakkında bilmeniz gereken büTün detayları sizin için bu yazımızda bir araya getirdik.

Wİ-Fİ 6 Nedir?

Wi-Fi 6, Wi-Fi standardının en yeni neslidir. Wi-Fi Alliance organizasyonu eski standartları yeniden adlandırdı bu yüzden 802.11ac sürümü Wi-Fi 5 ve 802.11n sürümüyse Wi-Fi 4 olarak adlandırılıyor. Ayrıca Wi-Fi 6, 802.11ax sürümü olarak da biliniyor. Fakat sürüm numaraları işleri daha basit hale getirmemize yardımcı oldu. Artık hangi Wi-Fi sürümünün daha hızlı ve daha yeni olduğunu anlamak aşırı derecede kolaylaştı.

WİFİ 6 bize şu anda kullanılan WİFİ’den ortalam @ daha fazla hız imkanı sunuyor. Bu sayede veriler çok daha hızlı aktarılabiliyor. Ayrıca Intel’in yaptığı açıklamaya göre toplu olarak WİFİ kullanılan alanlarda kullanıcılara tam 4 kat daha fazla veri aktarım hızı sunabiliyor. Yani WİFİ 6 bize isterseniz kalabalık alanlarda olsun, ister evde kullan çok daha iyi veri aktarım hızları sunuyor.

WİFİ 6 Teknolojisi Hangi Cihazlar İle Uyumlu?

Yeni Wİ-Fİ teknolojileri her zaman eski sürümlerinden çok daha iyi ve hızlıdır. Fakat WİFİ 6 teknolojisini nasıl kullanabilirsiniz. Wi-Fi 6 sahip cihazlar önceki Wİ-Fİ cihazlarıyla uyumludur. Eğer siz Wİ-Fİ 6’ya sahip bir akıllı telefon alırsanız, Wİ-Fİ 5 ve Wİ-Fİ 4 yönlendiricisine(router) bağlanabilirsiniz. Aynı şekilde Wİ-Fİ 6 yönlendiricisine sahipseniz, yine eski sürüm Wİ-Fİ teknolojisine sahip akıllı telefon ile bu yönlendiriciye bağlanabilirsiniz.

Fakat Wİ-Fİ 6 teknolojisini kullanabilmeniz için hem bağlantı yapacağınız cihaz, hemde bağlantı sağlayan cihazın her ikisi de Wİ-Fİ 6 teknolojisine sahip olması gerekiyor. Yani hem modem veya yönlendirici ve akıllı telefon, laptop gibi cihazlarınızın WİFİ 6’ya sahip olması gerekiyor.

Ayrıca WİFİ 6 bağlantısına sahip bir yönlendiriciye bağlanan cihazların hepsinin WİFİ 6 bağlantısı yapılması beklemez. Örnek olarak siz WİFİ 6 teknolojisine bağlı bir cihaza sahipsiniz ve evde bağlanan başka bir cihaz ise WİFİ 5 veya WİFİ 4 teknolojilerini kullanılıyorlarsa eğer modem veya yönlendirici(router) bu bağlantıyı WİFİ 6 destekleyen cihazlara WİFİ 6, diğer cihazlar ise WİFİ 5 veya WİFİ 4 bağlantısı sağlayabiliyor.

WİFİ 6 teknolojisini konuşuyoruz ve ne anlama geldiğini öğrendiniz. Fakat WİFİ 6 teknolojisine hemen yükseltebilir ve bu bağlantıyı sağlayan bir yönlendirici satın alabilirsiniz ama WİFİ 6 teknolojisini sağlayan çok fazla cihaz henüz yok ve yeni bir teknoloji olduğu için bu teknolojinin yerleşmesi biraz zaman alabilir. Ayrıca şu anda kullandığınız cihazlar WİFİ 6 desteklemiyorsa o zaman onları da değiştirmeniz gerekecektir.

Zaman içerisinde siz yeni telefonlar, laptop veya tabletler aldıkça WİFİ 6 teknolojisi standart hale gelecektir. İşte o zaman yönlendiricinizi veya modeminizi WİFİ 6’ya yükseltmek çok daha mantıklı olacaktır.

Wİ-Fİ 6 Teknolojisine Sahip Yönlendiricinizi Şu Anda Satın Alabilirsiniz

Wi-Fi 6’ya sahip bazı yönlendiriciler zaten piyasada şu anda satışta. Herhangi bir online alışveriş sitesi üzerinden “ Wi-Fi 6 yönlendirici ” araması yaparak bu yönlendiricilere ulaşabilirsiniz. TP-Link ve Asus gibi üreticilerin üst düzey yönlendiricilerini görebilirsiniz.

Wİ-Fİ 6 yönlendiricilerinin çok pahalı olduğunu söylemeliyiz. Eğer şu anda kullandığınız cihazlar Wİ-Fİ 6 teknolojisini desteklemiyorsa Wİ-Fİ 6 yönlendiricisi almak çok mantıksız ve gereksiz bir hareket olacaktır.

Yavaş yavaş Wİ-Fİ 6 yönlendiricilerini daha çok görmeye başlayacağız. Eğer siz şimdiden Wİ-Fİ 6 yönlendiricisi alırsanız, uygun fiyata sahip olduğuna emin olun. Şunu belirtmeliyim ki Wİ-Fİ 6 yaygınlaştıkça bu cihazların fiyatlarında düşüş yaşanacaktır.

Ayrıca CES 2020 fuarında bir çok yönlendirici(router) firması Wİ-Fİ 6 yönlendiricilerini 2020 yılının sonlarında piyasaya sunacaklarını belirtti. Eğer 2020 yılının sonunu beklerseniz, daha çok seçeneğiniz olacaktır.

Hangi Cihazlar Wİ-Fİ 6 Teknolojisini Destekliyor?

Piyasadaki çoğu cihaz hala Wi-Fi 6’yı desteklemiyor. Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve Wi-Fi 6 destekli diğer cihazların hepsi oldukça az sayıda olduğunu söylemeliyim.

Apple’ın çıkarttığı iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max cihazlarının hepsi Wi-Fi 6’yı destekliyor. Fakat bu modellerden eski İPhone cihazları Wi-Fi 6 teknolojisine sahip değil. Ayrıca Apple henüz iPad veya Mac cihazlarında Wi-Fi 6 teknolojisini sunmuyor.

Birkaç Android telefon Wi-Fi 6’yı destekliyor. Samsung Galaxy Note 10 serisi, Galaxy S10 serisi ve Galaxy Fold cihazları Wi-Fi 6 bağlantısını destekliyor. Şimdilik Wİ-Fİ 6 teknolojisini sağlayan cihaz sayısı çok az.

Çoğu dizüstü bilgisayar modeli’de Wi-Fi 6 teknolojisini henüz desteklemiyor. Dell, 2019’un sonuna doğru Wi-Fi 6 donanımına sahip XPS 13 inç dizüstü bilgisayar çıkardı ve HP, Intel Wi-Fi 6 yongasetli Spectre x360 13 inç modelini çıkardı. Ayrıca Intel’in 10. nesil mimarisi (Ice Lake), Wi-Fi 6 için entegre desteğe sahip olacak. Bu demek oluyor ki Wİ-Fİ 6 daha yaygın hale getirilmeye çalışılacak ve bu teknoloji çoğu cihaza entegre edilecek.

Bunların dışındaki diğer cihazların hiç birisi Wİ-Fİ 6’yı desteklemiyor. PlayStation, Xbox, Nintendo Switch ve Apple TV cihazlarınızda bu teknolojiyi kullanamazsınız. Ayrıca henüz Wİ-Fİ 6’yı destekleyen herhangi bir akıllı televizyon veya akıllı ev aleti bulunmuyor.

Wİ-Fİ 6 Teknik olarak çıkmış olsa bile henüz hayatımızda değil. Üstelik Wİ-Fİ 6 bağlantısı sağlamak için evdeki cihazları yükseltmek isteseniz bile bunu yapamazsınız çünkü sizinde gördüğünüz gibi Wİ-Fİ 6 bağlantısını destekleyen cihazlar çok sınırlı.

Wi-Fi 6’ya Yükseltmeye Değer Mi?

Wİ-Fİ 6 önceki sürümlerinden daha mı iyi? Tabi ki çok daha iyi ve hızlı. Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Wi-Fi 4 (802.11n) gibi daha önce satın aldığınız tüm cihazlar gibi standart hale gelecektir. Wİ-Fİ 6 yeni ve daha hızlı bir Wi-Fi sürümüdür. Teknoloji ilerliyor ve Wi-Fi daha iyi ve daha hızlı hale geliyor.

Fakat şu anda yönlendiricinizi Wİ-Fİ 6’ya yükseltmek mantıklı bir karar mı? Bence bu konuda çok acele etmemelisiniz. Eğer şu anda kullandığınız Wİ-Fİ sürümünden memnunsanız ve sizi tatmin ediyorsa yükseltmenizi önermiyor. Ayrıca yükseltseniz bile bir çok cihazınız Wİ-Fİ 6 bağlantısı yapamayacaktır.

Fakat İPhone 11 ailesinden bir cihaza veya üst düzey modern bir Samsung telefona sahipseniz eğer Wİ-Fİ 6 teknolojisini kullanmak isteyebilir ve bu hızdan yayarlanmak isteyebilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz bir süre beklemeniz olacaktır. Çünkü 2,3 yıl içerisinde hem sahip olduğunuz cihazlar Wİ-Fİ 6’yı destekleyecektir, hemde Wİ-Fİ 6 yönlendiricileri çok daha uygun fiyatlarda olacaktır.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.