Wİ-Fİ 6 Nedir? Wİ-Fİ 6 Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Wİ-Fİ 6 Nedir? Wİ-Fİ 6 Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey
Wİ-Fİ 6 Nedir? Wİ-Fİ 6 Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Wİ-Fi 6 teknolojisi geldi ve yakın zamanda hayatımıza girecek. Hatta bugün bile Wİ-Fİ 6 bağlantısını destekleyen cihazları satın alabilirsiniz. Aynı zamanda CES 2020 fuarında Wİ-Fİ teknolojisine sahip cihazların geldiğini gördük. Peki Wİ-Fİ 6 nedir? Wİ-Fİ 6 teknolojisini yükseltmemize değer mi? Wİ-Fİ 6 Hakkında bilmeniz gereken büTün detayları sizin için bu yazımızda bir araya getirdik.

Wİ-Fİ 6 Nedir?

Wi-Fi 6, Wi-Fi standardının en yeni neslidir. Wi-Fi Alliance organizasyonu eski standartları yeniden adlandırdı bu yüzden 802.11ac sürümü Wi-Fi 5 ve 802.11n sürümüyse Wi-Fi 4 olarak adlandırılıyor. Ayrıca Wi-Fi 6, 802.11ax sürümü olarak da biliniyor. Fakat sürüm numaraları işleri daha basit hale getirmemize yardımcı oldu. Artık hangi Wi-Fi sürümünün daha hızlı ve daha yeni olduğunu anlamak aşırı derecede kolaylaştı.

WİFİ 6 bize şu anda kullanılan WİFİ’den ortalam %40 daha fazla hız imkanı sunuyor. Bu sayede veriler çok daha hızlı aktarılabiliyor. Ayrıca Intel’in yaptığı açıklamaya göre toplu olarak WİFİ kullanılan alanlarda kullanıcılara tam 4 kat daha fazla veri aktarım hızı sunabiliyor. Yani WİFİ 6 bize isterseniz kalabalık alanlarda olsun, ister evde kullan çok daha iyi veri aktarım hızları sunuyor.

WİFİ 6 Teknolojisi Hangi Cihazlar İle Uyumlu?

Yeni Wİ-Fİ teknolojileri her zaman eski sürümlerinden çok daha iyi ve hızlıdır. Fakat WİFİ 6 teknolojisini nasıl kullanabilirsiniz. Wi-Fi 6 sahip cihazlar önceki Wİ-Fİ cihazlarıyla uyumludur. Eğer siz Wİ-Fİ 6’ya sahip bir akıllı telefon alırsanız, Wİ-Fİ 5 ve Wİ-Fİ 4 yönlendiricisine(router) bağlanabilirsiniz. Aynı şekilde Wİ-Fİ 6 yönlendiricisine sahipseniz, yine eski sürüm Wİ-Fİ teknolojisine sahip akıllı telefon ile bu yönlendiriciye bağlanabilirsiniz.

Fakat Wİ-Fİ 6 teknolojisini kullanabilmeniz için hem bağlantı yapacağınız cihaz, hemde bağlantı sağlayan cihazın her ikisi de Wİ-Fİ 6 teknolojisine sahip olması gerekiyor. Yani hem modem veya yönlendirici ve akıllı telefon, laptop gibi cihazlarınızın WİFİ 6’ya sahip olması gerekiyor.

Ayrıca WİFİ 6 bağlantısına sahip bir yönlendiriciye bağlanan cihazların hepsinin WİFİ 6 bağlantısı yapılması beklemez. Örnek olarak siz WİFİ 6 teknolojisine bağlı bir cihaza sahipsiniz ve evde bağlanan başka bir cihaz ise WİFİ 5 veya WİFİ 4 teknolojilerini kullanılıyorlarsa eğer modem veya yönlendirici(router) bu bağlantıyı WİFİ 6 destekleyen cihazlara WİFİ 6, diğer cihazlar ise WİFİ 5 veya WİFİ 4 bağlantısı sağlayabiliyor.

WİFİ 6 teknolojisini konuşuyoruz ve ne anlama geldiğini öğrendiniz. Fakat WİFİ 6 teknolojisine hemen yükseltebilir ve bu bağlantıyı sağlayan bir yönlendirici satın alabilirsiniz ama WİFİ 6 teknolojisini sağlayan çok fazla cihaz henüz yok ve yeni bir teknoloji olduğu için bu teknolojinin yerleşmesi biraz zaman alabilir. Ayrıca şu anda kullandığınız cihazlar WİFİ 6 desteklemiyorsa o zaman onları da değiştirmeniz gerekecektir.

Zaman içerisinde siz yeni telefonlar, laptop veya tabletler aldıkça WİFİ 6 teknolojisi standart hale gelecektir. İşte o zaman yönlendiricinizi veya modeminizi WİFİ 6’ya yükseltmek çok daha mantıklı olacaktır.

Wİ-Fİ 6 Teknolojisine Sahip Yönlendiricinizi Şu Anda Satın Alabilirsiniz

Wi-Fi 6’ya sahip bazı yönlendiriciler zaten piyasada şu anda satışta. Herhangi bir online alışveriş sitesi üzerinden “Wi-Fi 6 yönlendirici” araması yaparak bu yönlendiricilere ulaşabilirsiniz. TP-Link ve Asus gibi üreticilerin üst düzey yönlendiricilerini görebilirsiniz.

Wİ-Fİ 6 yönlendiricilerinin çok pahalı olduğunu söylemeliyiz. Eğer şu anda kullandığınız cihazlar Wİ-Fİ 6 teknolojisini desteklemiyorsa Wİ-Fİ 6 yönlendiricisi almak çok mantıksız ve gereksiz bir hareket olacaktır.

Yavaş yavaş Wİ-Fİ 6 yönlendiricilerini daha çok görmeye başlayacağız. Eğer siz şimdiden Wİ-Fİ 6 yönlendiricisi alırsanız, uygun fiyata sahip olduğuna emin olun. Şunu belirtmeliyim ki Wİ-Fİ 6 yaygınlaştıkça bu cihazların fiyatlarında düşüş yaşanacaktır.

Ayrıca CES 2020 fuarında bir çok yönlendirici(router) firması Wİ-Fİ 6 yönlendiricilerini 2020 yılının sonlarında piyasaya sunacaklarını belirtti. Eğer 2020 yılının sonunu beklerseniz, daha çok seçeneğiniz olacaktır.

Hangi Cihazlar Wİ-Fİ 6 Teknolojisini Destekliyor?

Piyasadaki çoğu cihaz hala Wi-Fi 6’yı desteklemiyor. Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve Wi-Fi 6 destekli diğer cihazların hepsi oldukça az sayıda olduğunu söylemeliyim.

Apple’ın çıkarttığı iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max cihazlarının hepsi Wi-Fi 6’yı destekliyor. Fakat bu modellerden eski İPhone cihazları Wi-Fi 6 teknolojisine sahip değil. Ayrıca Apple henüz iPad veya Mac cihazlarında Wi-Fi 6 teknolojisini sunmuyor.

Birkaç Android telefon Wi-Fi 6’yı destekliyor. Samsung Galaxy Note 10 serisi, Galaxy S10 serisi ve Galaxy Fold cihazları Wi-Fi 6 bağlantısını destekliyor. Şimdilik Wİ-Fİ 6 teknolojisini sağlayan cihaz sayısı çok az.

Çoğu dizüstü bilgisayar modeli’de Wi-Fi 6 teknolojisini henüz desteklemiyor. Dell, 2019’un sonuna doğru Wi-Fi 6 donanımına sahip XPS 13 inç dizüstü bilgisayar çıkardı ve HP, Intel Wi-Fi 6 yongasetli Spectre x360 13 inç modelini çıkardı. Ayrıca Intel’in 10. nesil mimarisi (Ice Lake), Wi-Fi 6 için entegre desteğe sahip olacak. Bu demek oluyor ki Wİ-Fİ 6 daha yaygın hale getirilmeye çalışılacak ve bu teknoloji çoğu cihaza entegre edilecek.

Bunların dışındaki diğer cihazların hiç birisi Wİ-Fİ 6’yı desteklemiyor. PlayStation, Xbox, Nintendo Switch ve Apple TV cihazlarınızda bu teknolojiyi kullanamazsınız. Ayrıca henüz Wİ-Fİ 6’yı destekleyen herhangi bir akıllı televizyon veya akıllı ev aleti bulunmuyor.

Wİ-Fİ 6 Teknik olarak çıkmış olsa bile henüz hayatımızda değil. Üstelik Wİ-Fİ 6 bağlantısı sağlamak için evdeki cihazları yükseltmek isteseniz bile bunu yapamazsınız çünkü sizinde gördüğünüz gibi Wİ-Fİ 6 bağlantısını destekleyen cihazlar çok sınırlı.

Wi-Fi 6’ya Yükseltmeye Değer Mi?

Wİ-Fİ 6 önceki sürümlerinden daha mı iyi? Tabi ki çok daha iyi ve hızlı. Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Wi-Fi 4 (802.11n) gibi daha önce satın aldığınız tüm cihazlar gibi standart hale gelecektir. Wİ-Fİ 6 yeni ve daha hızlı bir Wi-Fi sürümüdür. Teknoloji ilerliyor ve Wi-Fi daha iyi ve daha hızlı hale geliyor.

Fakat şu anda yönlendiricinizi Wİ-Fİ 6’ya yükseltmek mantıklı bir karar mı? Bence bu konuda çok acele etmemelisiniz. Eğer şu anda kullandığınız Wİ-Fİ sürümünden memnunsanız ve sizi tatmin ediyorsa yükseltmenizi önermiyor. Ayrıca yükseltseniz bile bir çok cihazınız Wİ-Fİ 6 bağlantısı yapamayacaktır.

Fakat İPhone 11 ailesinden bir cihaza veya üst düzey modern bir Samsung telefona sahipseniz eğer Wİ-Fİ 6 teknolojisini kullanmak isteyebilir ve bu hızdan yayarlanmak isteyebilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz bir süre beklemeniz olacaktır. Çünkü 2,3 yıl içerisinde hem sahip olduğunuz cihazlar Wİ-Fİ 6’yı destekleyecektir, hemde Wİ-Fİ 6 yönlendiricileri çok daha uygun fiyatlarda olacaktır.