Wikipedia Geri Döndü

  Wikipedia Geri Döndü
  Wikipedia artık geri döndü

  2,5 yıl sürenin ardından Wikipedia tekrar aramıza geri döndü.

  Wikipedia yasağı yaklaşık 2,5 yıllık sürenin ardından alınan karar ile kalktığını belirtmeliyiz. Tüm kullanıcılar artık rahat şekilde ulaşabilecekler. Yayın yasağı tam olarak 2017 yılının Nisan ayında gelmişti ve uzun süredir kullanıcılar Wikipedia’daki içeriklere erişemiyorlardı. Ayrıca Wikipedia bu konuda devlete karşı kampanya ve çeşitli çalışmalar başlatmıştı.

  2019 yılının Aralık ayında yapılan mahkemede verilen karar ile bu durumun anayasaya aykırı bulunduğunu ve bu kısıtlamanın ifade özgürlüğüne neden olduğu belirtildi. Yayın yasağının kalkmasından sonra çoğu kullanıcı bazılarından önce siteye erişim sağladı fakat son yapılan açıklamaya göre artık Wikipedia herkes için aktif hale getirildiği belirtildi.

  Wikimedia’nın yayınladığı yazı ile Wikipedia’nın 19. kutlandığı belirtildi ve Turkiye’deki yayın yasağının kalkması ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye’nin tekrar dünyanın en büyük global platformuna açıldığını ve Türkiye’nin kültür ve tarihinini çevrimiçi olarak erişebilecekler. Türkiye’deki kullanıcılar için tekrar online olarak bilgi kaynağı olacağımız için çok heycanlıyız diye belirtildi.

  Fakat geçmiş gördüğümüz kadarı ile Türkiye bunu ilk defa yapmadı ve daha önce benzer olarak Twitter ve Youtube platformlarını da yasakladığını görmüştük. Umarız bundan sonra Türkiye’deki kullanıcılar yayın ve ifade özgürlüğü bu şekilde kısıtlamalar altından kalmaz ve insanlar kendilerini özgür bir şekilde ifade edebilirler.

  Daha fazla haber için Teknovv Haberler

  Kaynak : Wikipedia