Yağmur Damlaları Yakın Zamanda Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olabilir

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Yağmur Damlaları Yakın Zamanda Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olabilir
Yağmur Damlaları Yakın Zamanda Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olabilir

Tek bir yağmur damlası 100 adet LED ampülü aydınlatabilir.

Yağmur kullanarak elektrik üretmek için sayısız girişim yapıldı fakat son yapılan bu deneme elektrik üretmek için yapılan en etkili yöntemlerden biri olabilir. Araştırmacılar, su damlalarından şaşırtıcı derecede yüksek bir voltaj üretmek için transistör tarzı yapı kullanan bir jeneratör geliştirmeyi başardı. Yağmur damlasının tek bir damlası ile 140V veya ortalama 100 adet LED ampülü aydınlatacak güç elde edildi. Araştırmacılar önceden üretilen jeneratörlerin buna kıyasla binlerce kat daha az anlık enerji ürettiğini belirtti.

Yeni yapılan bu jeneratör, bir alüminyum elektrodu “yarı kalıcı” elektrik yüküne sahip bir malzeme olan PTFE ile katmanlı bir indiyum kalay oksit elektrot ile birleştirir. Bir damla yağmur PTFE / kalay yüzeyine çarptığında iki elektrodun arasında köprü oluşturur ve bu sayede kapalı devreyi oluşturmayı başarır. Bu durum depolanan enerjinin hepsini kullanmasını sağlar. Ayrıca sistem sürekli olarak yağmur altında kalsa bile bu durumun altından kalkabilir.

Fakat bunu pratik ve herkesin kullanabileceği bir ürüne çevirmek için yapılması gereken çok fazla işin olduğunu söylemeliyiz. Kısa süreli enerji kullanımı kolay olsa bile sürekli enerji üretmesi için kullanılması için üzerinde çalışılması gereklidir. Fakat bu teknolojiyi potansiyel bir jeneratör olarak görmek yanlış olmaz. Örnek olarak çok yağmur alan veya su sıçrayan bölgelere bunlar yerleştirilerek enerji üretimine destek olunabilir. Mesela binaların çatılarına yerleştirilerek enerji giderlerinin kısılması veya elektrikli tekneler veya botlarda bu sistemin kullanılması menzillerini artırılmasına yarayabilir. Hatta şemsiyelerde kullanılarak küçük elektronik cihazlarınızın şarj olmasını bile sağlayabilirsiniz.

Kaynak : CityU

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.