Yeni MacBook Air 2020 Modeli Hakkında Herşey

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Daha fazla teknoloji haberi için Teknovv takip etmeyi unutmayın.
Daha fazla teknoloji haberi için Teknovv takip etmeyi unutmayın.

M1 Çip ile güçlendirilen yeni MacBook Air (2020) hakkında bildiğimiz herşey bu yazıda yer alıyor.

Apple, 10 Kasım tarihinde canlı yayında yaptığı tanıtım ile yeni Macbook Air modelini duyurdu. Sizin de bildiğiniz gibi bu yılın başlarında Macbook Air 2020 modelini görmüştük fakat M1 çipten gücünü alan yeni Macbook Air 2020 modeli bize oldukça büyük değişikliklerle geldiğini söylemeliyiz.

Bahsettiğimiz değişikliklerin temel nedeni aslında Apple’ın İntel işlemcilerini kullanmayı bırakarak kendi geliştirdiği ARM tabanlı yonga setine sahip M1 çiplerini kullanmaya başlamasından dolayı oldu. Apple’ın tanıtımda yer alan bilgilere baktığımız zaman bizi gerçekten daha önce tecrübe etmediğimiz bir Macbook kullanma deneyimi sunacağını belirtiyor.

Apple’ın yeni Macbook Air 2020 modelinde bu çipin kullanılması bize çok daha üstün performansın dışında ekstra olarak batarya konusunda çok daha iyi bir kullanım uzunluğu sunuyor.

Şunu belirtmeliyiz ki daha önce macOS ve intel tabanlı işlemcilerin çalıştırdığı tüm uygulamalar ve programlar çok rahat ve uyumlu şekilde yeni M1 çip ile gelen Macbook Air modelinde rahatlıkla çalıştırılacağı belirtiliyor ve tüm uygulamaların optimize edildiğiği de söyleniyor.

Apple’ın söylediklerine bakarsak yeni Macbook Air 2020 modeli aynı segmente bulunan laptoplardan 3 kat daha hızlı olduğunu ve geçen yıl satılan yaklaşık � laptop’dan daha hızlı olacağı belirtiliyor. Yeni Macbook Air 2020 modelinin de bulunan neural engine’in önceki Macbook Air modeline kıyasla 9 kat daha hızlı ve içinde bulanan SSD çipin’de 2 kat daha hızlı olduğu belirtildi.

Ayrıca yeni Macbook Air modelinde bulunan M1 çipi soğutma için fana ihtiyaç duymayacağı belirtildi yani bilgisayarınızda çalışırken tamamen sessiz olacağına emin olabilirsiniz.

Batarya süresine gelirsek eğer Apple’ın yeni “Apple Silicon” modelleri bizlere düşünüldüğünden çok daha uzun ve iyi bir pil ömrü sunacak. Tabi ki yeni Macbook Air 2020 modeli önceki modele göre çok daha uzun pil ömrü sunuyor. Yeni Macbook Air modeli Wireless ile web dolaşımında 15 saat batarya ömrü, Video izlemede ise 18 saat batarya ömrü ile inanılmaz yüksek değerlere ulaştığını görüyoruz.

Ayrıca Yeni Macbook Air modeli 400 nit parlaklığa sahip retina ekran, touch ID, ve daha fazlası ile birlikte yakında satışa sunulmayı bekliyor.

Yeni MacBook Air 2020 Modelinin Satış Tarihi ve Fiyatı

Apple’ın sunumunda yapılan açıklamada yeni M1 çipe sahip Macbook modellerini şu andan itibaren satılacağını belirtildi fakat 17 Kasımda ilk seri gelecek ve o zaman teslim edileceği söylendi. Yani şu anda satın alsanız bile 17 Kasım sipariş tarihini beklemek zorundasınız.

Yeni Macbook Air modelinin başlangıç fiyatı 10.999 TL olarak belirtildi. Fakat bilmeniz gereken en önemli nokta bu fiyat en düşün baz modelinin fiyatı. Tabi ki kendinize özel olarak Ram veya SSD yükseltmesini satın almadan önce yapabilirsiniz fakat bunlar ekstra ücret ödemek zorundasınız.

  • 8GB/256GB, 7-çekirdek GPU, 8GB RAM, 256GB SSD – 10.999 TL
  • 8GB/512GB, 8-çekirdek GPU, 8GB RAM, 512GB SSD – 13.699 TL

Şunu belirtmeliyiz ki yeni MacBook Air modeli geçen yıl çıkarılan MacBook Air modeline göre çok daha uygun fiyatlara sunuldu. Bu mükemmel bir haber fakat Dolar kurundan dolayı ülkemizdeki TL bazındaki fiyatların yüksek olması üzücü.

Eğer Yeni MacBook Air 2020 modelinin 8-çekirdek GPU, 16 GB RAM, 2TB SSD ile en yüksek versiyonunu satın almak isterseniz, bunun fiyatı 22.499 TL oluyor.

Teknik Özellikleri

Apple, dünkü tanıtımda ayrıca Yeni MacBook Air modelinin teknik özelliklerini de detaylı olarak belirtti. En düşük model olan Apple MacBook Air modelinin M1 çip’e sahip, 8 CPU, 7 çekirdekli GPU ve ekstra olarak 16 çekirdekli “Neural Engine” sahip. Bu modelin baz versiyonu ve en uygun versiyonu 8GB ram ve 256GB SSD sahip ve ayrıca True ton özelliğine sahip Retina ekran ile sunuluyor. FaceID özelliği bulunmasada TouchID özelliği mevcut ve 2 adet Thunderbolt girişi bulunuyor.

Ayrıca tanıtımda bahsedilen M1 çip hakkında Apple daha önce oynatılamayan modern oyunların bu çip sayesinde rahatlıkla oynatılacağının sözünü verdi.

Daha fazla teknoloji haberi için Teknovv takip etmeyi unutmayın.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.