YouTube Premium Nedir? Satın Almaya Değer Mi?

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
YouTube Premium Nedir? Satın Almaya Değer Mi?
YouTube Premium Nedir? Satın Almaya Değer Mi?

YouTube Premium, İnternet’in en büyük video platformu için görüntüleme deneyiminizi iyileştirmeyi yardımcı olmayı hedefleyen üyelik sistemi. Peki sizce bu üyeliği satın almaya değer mi? Eğer Youtube Premium hakkında aklınızdaki sorulara cevap arıyorsanız, yazımızı kesinlikle okumalısınız.

YouTube Premium Nedir?

YouTube Premium ücretli abonelik hizmetidir. Tüm videoların reklamsız görüntülenmesini, çevrimdışı oynatmayı ve öncelikle ünlü YouTube kişilikleri tarafından üretilen özel içeriklerini sadece Premium abonelerine sunan bir sistemdir.

YouTube Premium şu anda 1 aylık ücretsiz deneme süresini size sunuyor. Yani ilk ay ücretsiz olarak bu servisi kullanabileceksiniz. Türkiye için şu anda YouTube Müzik ve YouTube Premium ikisi beraber aylık 16,99 TL fiyat etiketine sahip.

YouTube Ekosistemi

Google’ın adlandırmaları YouTube için hep bir karışıklık yarattığını belirtmeliyiz. YouTube Red hizmetini belki daha öncesinde duymuşsunuzdur. Bu hizmet 2018 yılından önce sunuldu ve yine YouTube için ücretli üyelik sistemiydi. Aynı şekilde YouTube müzik tamamen ayrı bir uygulama olarak yeniden markalanması ile YouTube Premium’a dönüştürüldü.

Teknovv

Şu anda YouTube başlığı altında bir çok marka ve hizmet olduğundan dolayı bunları ayırmanız için aşağıda sizler için bu hizmetlerin ne için olduğunu açıkladık.

  • YouTube Premium: YouTube’un birincil ücretli abonelik hizmeti.
  • YouTube Music: Ücretsiz olarak müzik dinlemenizi sağlayan ayrı bir müzik akışı hizmeti. Bu hizmet Spotify ve Apple Music hizmetlerin rakip olduğunu belirtmeliyiz
  • YouTube Music Premium: YouTube Müzik’in abonelik ücreti şu anda aylık 13,99 TL. Ücretsiz sürümün aksine, Müzik uygulamasında arka planda oynatmaya, çevrimdışı indirmelere ve daha yüksek bit hızına izin veriyor. Bu üyeliği aynı zamanda YouTube Premium aboneliğinizin bir parçası olarak da alabilirsiniz.
  • YouTube Çocuk: Öncelikle çocuklar için tasarlanmış, yalnızca o yaş grubu için uygun içerik barındıran bir uygulama. Eğer YouTube Premium aboneliği alırsanız, bu özelliğe de sahip olacak.

YouTube Premium’un Faydaları

Teknovv

YouTube Premium’a abone olmayı düşünüyorsanız eğer o zaman dikkate almanız gereken birçok özellik var. Bu alacağınız hizmetlerin listesini sizler için sıraladık :

  • Reklamsız görüntüleme: Sitedeki her şeyi herhangi bir reklam olmadan görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca web, akıllı telefonlar veya diğer cihazlar da dahil olmak üzere Google hesabınızla oturum açtığınız herhangi bir platformda reklamsız olarak görüntüleyebilirsiniz.
  • YouTube orijinalleri: Bazı TV şovları, belgeseller ve filmlerin yanı sıra özellikle yüksek profilli içerik oluşturucuların orijinal içeriklerine erişebilirsiniz.
  • Arka planda oynatma: Eğer mobil cihazınızda kullanacaksınız, uygulamayı aşağı çekerek içeriği dinleyebilirsiniz veya telefon ekranınız kapalı olsa bile bu özelliği kullanabilirsiniz.
  • Video indirme: Akıllı telefonunuzda veya tabletiniz üzerinden çevrimdışı izlemek için bir videoyu veya oynatma listesini indirebilirsiniz.
  • YouTube Music Premium: Bu hizmete ve beraberinde gelen tüm özelliklere de erişebilirsiniz.
Teknovv

İçerik Oluşturuculara Katkıda Bulunma

YouTube Premium’un en az konuşulan yönlerinden biri gelir paylaşımı olduğunu söylemeliyiz.

Eğer sizde YouTube’daki reklamları, reklam engelleyici ile zaten engelliyorsanız, Premium hizmeti işinize yaramayabilir. Fakat reklam engelleyiciler, platformdaki içerik üreticilerin gelir elde etmesini önler. YouTube’daki bir çok içerik üreticinin ana gelir kaynağı videolarındaki reklamlardır.

Premium hizmeti, izleyicilere reklamsız bir deneyim yaşamalarının yanı sıra sevdikleri ve favori içerik üreticilere katkıda bulunmanın bir yolunu sunar.

YouTube elde ettiği tüm gelirin bir kısmını birleştirir. Daha sonra bu tutarı, Premium abonelerden aldıkları toplam görüntüleme süresine göre içerik oluşturuculara dağıtır. Bu şekilde en çok izlediğiniz kanallar pastadan daha büyük bir pay alır.

YouTube Premium Satın Almaya Değer Mi?

YouTube platformunu ne sıklıkta kullandığınıza bağlıdır. Mobil uygulamayı sık sık kullanıyorsanız, arka planda oynatma ve çevrimdışı indirme sahip olacağınız harika özelliklerdir. Ayrıca şu anda bir çok içerik üretici uzun içerikler etmeye başladı bu yüzden eğer aracınızda veya yemek yaparken dinlemek istiyorsanız, Premium iyi bir tercih olacaktır.

Teknovv

Eğe YouTube’u masaüstü bilgisayarınızdan kullanıyorsanız, reklam engelleyiciler sayesinde hiç bir reklamı görmek zorunda kalmazsınız. Fakat son zamanlarda bir çok içerik üreticinin reklam gelirleri büyük ölçüde düşmeye başladı ve bu da videolarda daha çok reklam görmemize neden oluyor. Tabi ki bu durum çok sinir bozucu olabiliyor. Fakat hem sevdiğiniz kanala katkıda bulunmak, hemde sizin reklamsız ve kesintisiz şekilde video izleyebilmeniz için Premium iyi bir tercih olacaktır.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.